A lichen planusról
Mi a lichen planus?
A lichen planus egy ismeretlen eredetű, nem fertőző, gyulladásos, autoimmun betegség, amely leginkább a bőrt, valamint a száj nyálkahártyáját támadja meg, de megjelenhet a szemen, a körmön és a nyelőcsőben is. Jellegzetes bőr elváltozásokat okozhat, mind a szájban, mind a bőrön. A bőrön a tünetek szokványos velejárója a kellemetlen viszketést, a szájban gyakran fájdalommal, érzékenységgel jár. Akinek a szájában megjelenik a lichen planus, annak nagy eséllyel a bőrén is megjelennek az elváltozások.
Előfordulása
A lakosság kb 1%-át érinti a lichen planus. Férfiaknál és nőknél egyaránt kialakulhat ez a betegség, - leginkább a 30-60 éves korosztályt érinti - mégis elmondható, hogy a szájban megjelenő lichen kétszer annyi nőnél jelenik meg, mint férfinál.
Hogyan állapítható meg a lichen planus?
A lichen planus diagnosztizálását általában bőrgyógyász, szájsebész vagy fogorvos végzi. Szövetmintavételre is szükség lehet a diagnózis felállításához. A biopsziához (mintavételhez) kis darab bőrt vagy nyálkahártyát vesznek az érintett területből. A szövetmintát egy laboratóriumba küldik, hogy mikroszkóppal megvizsgálják, hogy valóban lichen planusról van-e szó.
Tünetek
A bőrön megjelenő lichen planus kicsi, lapos, pirosas-lilás, fényes felületű kiütés, melyet ha közelebbről megnézünk, fehér pikkelyek, pelyhek borítanak. A kiütések lehetnek kör vagy amorf alakúak is. Lehet belőlük sok, de sokszor fordul elő, hogy csak néhány jelenik meg belőlük. Az egész testen előfordulhatnak, de legsűrűbben a csuklón, az alkaron, a lábakon, a tenyéren, a talpon, vagy a törzsön jelennek meg. Bizonyos esetekben fejbőr irritációt is okozhat, valamint a körmökön is előjöhet. A fejbőrön pirosságot és ritkább esetben hajhullást (lichen planopilaris) is okozhat. Ha a körmöt támadja meg, ez hosszanti irányban körömtöredezettségben, a körömlemez barázdáltságában nyilvánul meg.
Ha a lichen planus a szájban jelenik meg, akkor különös, fehér hálós csíkokat láthatunk a száj belső részén, valamint a nyelv körül. Az orális tünetek lehetnek: szájszárazság, fémes íz érzése vagy a száj égő érzése. A szájban lévő elváltozások nem mindig okoznak tüneteket, de vannak olyan súlyosabb esetek, amikor az elváltozások fájdalmas sebeket és fekélyeket okozhatnak, ilyenkor az evés, ivás is fájdalmat okozhat.
Főként nőknél a lichen planus, fényes, piros foltokban a nemi szerveken is megjelenhet és fájdalmassá válhat.
Mi okozza?
Jelenleg nincs konkrét bizonyíték arra, hogy mitől alakulhat ki a lichen planus. Kutatások ugyan találtak összefüggést a stressz és a lichen planus megjelenése között, azt azonban nem sikerült alátámasztani, hogy kizárólag magától a stressztől alakulna ki, de a lelki okok (szorongás és stressz) minden bizonnyal felerősítik a tüneteket. A betegség kialakulása összefüggésbe hozható néhány vegyi anyaggal, valamint bizonyos esetekben a Hepatitis C vírusfertőzéssel. Ez a vírus súlyos máj elváltozást vagy rákot is okozhat. Mindenképpen érdemes felkeresni háziorvosát és kérni egy vérvételi beutalót Hepatitis C vizsgálatra. Néhány gyógyszer szedése is összefüggésbe hozható a lichen planus kialakulásával. Ilyen például a magas vérnyomásra, szívbetegségre, cukorbetegségre, ízületi gyulladásra, maláriára szedett gyógyszerek, valamint néhány antibiotikum, nem szteroid gyulladás és fájdalomcsillapító szerek, stb.
Mindenképpen tájékoztassa orvosát, ha a fenti gyógyszerek valamelyikét rendszeresen szedi, mert megoldást jelenthet, ha a gyógyszer szedését abbahagyja. Sok esetben a tünetek, a kiütés a gyógyszer elhagyásával megszűnik. Azok az emberek, akiknek a szájában kialakul a lichen planus, nagy valószínűséggel allergiások lehetnek bizonyos fogászati eljárások során alkalmazott termékekre, például amalgámra. Ilyen esetben, nem árt elvégeztetni egy tesztet, mely kimutatja az allergiát. Ha a teszt pozitív, ajánlott az amalgám eltávolítása a szájból.
Terápia
Egyes esetekben a hólyagok, kiütések kb. 1 év múlva maguktól elmúlnak, mindenféle kezelés nélkül. Habár a kezelések enyhíthetik a kellemetlen tüneteket, jelenleg a lichen planus nem gyógyítható. Léteznek kezelések, melyek hatásosak lehetnek a viszketés és kellemetlen, fájó érzések ellen. A fejbőrön található lichen planus-t minden esetben azonnal kezelni kell, ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy az érintett területen soha nem nő vissza a haj. A helyileg (topikálisan alkalmazott) kortikoszteroidok nagyon hasznosak lehetnek ezeknél a kezeléseknél. Az ilyen krémeket, kenőcsöket egyenesen az érintett területre kenjük. A szájban lévő lichen planusra inkább szteroid pasztát, vagy inhaláló szert szoktak alkalmazni. Ha a lichen planus a nemi szerveknél jelenik meg, hidrokortizon habot célszerű használni. A viszketések enyhítésére antihisztamint szoktak felírni. Vannak esetek, amikor az ultraibolya (PUVA) terápia is segíthet, valamint, az úgynevezett immunmoduláló gyógyszerek, a takrolimusz kenőcs és a pimekrolimusz krém is hasznosak lehetnek orális és nemi lichen planus esetén. Egyéb kezelési lehetőségek is léteznek, mint például a helyi vagy orális retinoid (az A-vitamin egyik formája), a hosszú távon szedett antibiotikumok, az orális gombaellenes szerek, a fototerápia, stb.
Távlati kilátások
A lichen planus nem halálos betegség. Egyénenként változó módon gyógyul, van úgy, hogy magától elmúlik, de vannak olyan esetek, melyek évekig elhúzódhatnak. A szájban lévő lichen lassabban gyógyul és ha egyszer el is múlik, nagy eséllyel kiújulhat. Ha gyógyul a lichen, gyógyulás után barna foltok maradhatnak a bőrön, melyek később elhalványulnak, de vannak esetek, ahol megmaradhat a sötét, vagy világos folt (hiper vagy hipopigmentáció).
Amennyiben a száj nyálkahártyáját támadja meg a kór, kissé megnöveli a szájrák kialakulásának kockázatát. A szájban megjelenő lichen planus esetén, érdemes kerülni az alkoholt és a dohányzást, mely szintén hozzájárulhat a rák kialakulásához. Minden esetben javasolt, hogy kétévente felkeresse bőrgyógyászát vagy fogorvosát egy rákszűrésre.
A szájban megjelenő lichen planus javasolt étrendje
A szájban lévő (oral) lichen planus esetében néhány étkezési szokás betartása általában jó eredményre vezet. Az alábbiak betartásával kordában tartható az állapot és enyhíthetőek a kellemetlen, olykor fájdalmas tünetek:
Javasolt a B vitaminban gazdag ételek fogyasztása, mint pl. zöld színű zöldségek, hüvelyesek, szezámmag és teljes kiőrlésű élelmiszerek.
Az A vitamin is nagyon fontos szerepet játszik ebben a betegségben szenvedőknél, melyet citromsárga és narancssárga gyümölcsökkel, zöldségekkel és gabonafélékkel juttathatunk a szervezetbe, valamint a halolaj is rengeteg A és D vitamint tartalmaz.
Fontos a folsavban és omega 3 zsírsavban gazdag ételek fogyasztása is, mint pl. lenmag, olívaolaj, dió, kukorica.
A zöld tea remek antioxidáns, mely segíthet az autoimmun betegségben szenvedőknek.
Célszerű sovány joghurtot, kurkumát, fokhagymát, hagymát, bazsalikomot, kakukkfüvet, oregánót, görögszénát beépíteni az étrendbe, mert ezek fokozzák, erősítik az immunitást. Az említett ételeken kívül elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása.
Nagyon fontos, hogy kerüljük a só, cukor, finomított ételek, mesterséges ételek, tartósítószerek fogyasztását, valamint az élesztőt, a savanyú és savas ételeket, az ecetet és a finomított lisztet. Célszerű a sokszor allergiát okozó élelmiszerek, ételek kerülése is, mint pl. a szójatermékek, a földimogyoró, a mogyoró és a tojás.